Local FFA Students Excel at 2015 Dean Merrell Memorial South Central District FFA Field Day

By Angela Askey, Director of Marketing

Each year, Central Arizona College’s Dean Merrell Future Farmers of America Field Day brings together students from the south central Arizona region to compete in events such as Agricultural Mechanics, Agronomy, Aquaculture, Entomology, Vet Science, Horse Judging, Job Interview, Livestock Judging, Nursery Operations, Range Management, and Soil.

FFA Field Days provide an opportunity for FFA members to showcase the skills they have been learning in the classroom by applying those ideas to real-world situations. Those who excel at the local level earn the chance to compete at the state and potentially, at the national level.

This annual competition is named for Dean Merrell, CAC’s first professor of agriculture and is co-sponsored by the institution’s agricultural department and its students.

Phil Bond of Casa Grande, AZ was awarded the 2015 Dean Merrell Lifetime Achievement Award at the field day.

Following is a listing of the 2015 Dean Merrell Memorial Field Day winners:

Agriculture Mechanics

Individual Rankings

1st        Trevor Miers, Casa Grande

2nd        Baillie Wallace, Casa Grande

3rd        Jacob Auza, Casa Grande & Caleb Brown, Coolidge

Team Rankings

1st        Casa Grande (Jacob Auza, Trevor Miers, Tyler Russell, Baillie Wallace)       

2nd        Casa Grande – Team A (Tristan Larkin,. Justin Martinez, Caleb Ramirez, Leland Woodward)

3rd        Marana (Dillinger Blank, CJ Insalaco, Tanner Taylor, Zach Villa)

Agronomy

Individual Rankings

1st        Guierrmo Pinon, Casa Grande (Team B)

2nd        Chase Salcido, Casa Grande (Team A)

3rd        Morgan Hatten, Casa Grande (Team B)

Team Rankings

1st        Casa Grande, Team B (Ellie Travis, Peyton Barnes, Morgan Hatten Guierrmo Pinon)

2nd        Casa Grande, Team A (Koby Charles, Chase Salcido, Josh West)

3rd        Rio Rico (Josh Manriquez, Ezekiel Guzman, Ana Santacruz)

Aquaculture

Individual Rankings

1st        Jordan Knope, Catalina Foothills

2nd        Ana Mercado, Rio Rico

3rd        Christian Galindo, Catalina Foothills

Team Rankings

1st        Rio Rico (Ana Mercado, Joey Montanez, Ernie Ramirez, Pedro Mendivil)

2nd        Pima Jted (Kayla Garard, Morgan Darby, Aly McDonald, Eabee Schaefer)

3rd        Cienega (Tucker Kinder, Curtis Rice, Mike Kvilang, Trevor Crawford)

Entomology

Individual Rankings

1st        Jade Katz, Imagine Prep

2nd        Mari Manzanedo, Imagine Prep

3rd        Jacob Cotton, Casa Grande

Team Rankings

1st        Imagine Prep (Jade Katz, Rebecca Brady, Mari Manzanedo, Sergio Miranda)

2nd        Casa Grande (Jacob Cotton, Jazmin Buie, Sadie Merrell, Arriana Treveno)

3rd        Rio Rico (Daniel Quijada, Diana Bartosh, Danny Angulo)

Horse Judging

Individual Rankings

1st        Cierra Lohr, Sabino

2nd        Rio Ramey, Marana

3rd        Caylie Hempel, Sabino

Team Rankings

1st        Sabino (Team A)

2nd        Marana

3rd        Casa Grande (Team A)

Job Interview

Individual Rankings

1st        Megan Key, Coolidge

2nd        Marisela Victoria, Florence

3rd        Melissa Guerrero, Coolidge

Livestock Judging

Individual Rankings

1st        Amanda Garcia, Casa Grande (Team A)

2nd        Austin Torres, Pima JTED

3rd        Georgia Whitehead, Casa Grande (Team B)

Team Rankings

1st        Casa Grande (Team B)

2nd        Casa Grande (Team A)

3rd        Marana

Nursery Operations

Individual Rankings

1st        Trenan Larkin, Casa Grande

2nd        Allisun Pierce, Flowing Wells

3rd        Marcos Lopez, Coolidge

Team Rankings

1st        Casa Grande (Caleb Clark, Kori Petachek, Trenan Larkin, Lucas Vacca)

2nd        Rio Rico (Marely Neito, Bianca Parra, Sylvana Lopez, Selene Castro)

3rd        Coolidge (Marcos Lopez, Pancho Medina, Gabriel Garcia)

Range Management

Individual Rankings

1st        Shelby Kuth-Le, Baboquivari

2nd        Jeannette Puella, Baboquivari

3rd        Myesha Lopez, Baboquivari

Team Rankings

1st        Baboquivari (Shelby Kuth-Le, Jeannette Puella, Travis Jose, Myesha Lopez)

2nd        Casa Grande (Kolten Debold, Carlos Brown, Savannah Cockrill, Katie Martell)

3rd        Catalina Foothills (Jenna Griffin, Mac Michalczik, Mason Westmorland, Brooke Nelson)

Soil

Individual Rankings

1st        Luis Medina, Casa Grande

2nd        Emma Buckner, Imagine Prep

3rd        Chase Hubbard, Casa Grande

Team Rankings

1st        Casa Grande (Melanie Paytosh, Ally Bayness, Marrah Lara, Chase Hubbard)

1st        Rio Rico (Yamilex Ramirez, Mia Castillo, Gustavo Camacho, Maddie Hurtado)

3rd        Casa Grande (Luis Medina, Jasmine Diaz, Anaya Dominuez, Cassity Wellington)

Vet Science

Individual Rankings

1st        Sierra Jackson, Pima JTED

2nd        Gabriella Gonzalez, Pima JTED

3rd        Taylor Egan, Pima JTED

Team Rankings

1st        Pima JTED (Robert McNew, Taylor Egan, Alana Gonzalez, Katie Ortiz)

2nd        Pima JTED (Sierra Jackson, Gabriella Gonzalez, Azalea Mora)          

3rd        Pima JTED (Morgan Childs, Scout Gannon-Griffith, Cidney Cole, Ashlie Newman)

 

An individual welding competition was held in conjunction with Ag Mechanics. Caleb Brown took top honors and received a special FFA Welding award sponsored by Brent Couch, CAC professor.

The National Future Farmers of America (FFA) organization was founded in 1928 by a group of young farmers with the mission of preparing future generations for the challenges of feeding a growing population. In 1988, the official name was changed to “The National FFA Organization” to reflect the growing diversity of agriculture.

Today, more than 610,000 FFA members, ages 12-21 throughout the United States, Puerto Rico and the U.S. Virgin Islands are developing their own unique talents and exploring their interests in a broad range of career pathways.

Central Arizona College - District Office 8470 N. Overfield Road, Coolidge, AZ 85128 Phone: 800-237-9814